Mazsalacas novada pašvaldība

Pērnavas iela 4
Mazsalaca
Mazsalacas novads
LV-4215

Tālr./fakss 64251908

mazsalaca.dome@mazsalacasnovads.lv

Reģ. Nr. 90009114167
Norēķinu konts:
AS "Swedbank"
Konta Nr.
LV14HABA0551020371802
kods HABALV22

Sazināties ar mājaslapas administratoru: info@mazsalacasnovads.lv

Jaunumi JAUNIEŠIEM: http://twitter.com/#!/JAUNIESIEM

Informatīvie izdevumi Mazsalacas novadā:

Mazsalacas Ziņu Lapa

Skaņkalnes Ziņu Lapa

Ramatas Vēstis

Literārās Vēstis

Atgādinājums zemju īpašniekiem

Lauku atbalsta dienests atgādina zemju īpašniekiem, ka līdz kārtējā gada 1. septembrim jāveic īpašumā esošo zemju apstrādāšana un sakopšana (appļaušana). Ievērojot Ministru kabineta 2010. gada 13. jūlija noteikumus Nr. 635 “Kārtība, kādā apseko un nosaka neapstrādātās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platību un sniedz informāciju par to”, Lauku atbalsta dienests apsekos lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības un līdz š.g. 1. novembrim sniegs informāciju Mazsalacas novada domei par neapstrādātajām lauksaimniecībā izmantojamās zemes vienībām nodokļa papildlikmes (1,5%) aprēķināšanai. Lai izvairītos no situācijas, kad jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis (3%), aicinām zemju īpašniekus laicīgi pārdomāt to, kā tiek izmantota zeme.

Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” (3. panta 8. daļa) izpratnē neapstrādāta lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir visa lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība zemes vienībā, ja vairāk nekā 70% no lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības attiecīgajā zemes vienībā līdz kārtējā gada 1.septembrim netiek izmantoti lauksaimniecības produktu ražošanai vai audzēšanai, ieskaitot ražas novākšanu, dzīvnieku ganīšanu un turēšanu lauksaimniecības nolūkiem, vai minētā zemes platība netiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī. (Ministru kabinets nosaka pazīmes, pēc kurām atzīstams, ka zeme netiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī.) Zeme netiks uzskatīta par uzturētu labā lauksaimniecības un vides stāvoklī, ja līdz šā gada 1. septembrim zemes gabalā zāle vismaz vienu reizi nebūs nopļauta, novākta vai sasmalcināta un izkliedēta. Tātad, lai Lauku atbalsta dienests zemes gabalu neuzskatītu par neapstrādātu, vismaz 30% no visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības konkrētajā zemes gabalā jāatbilst kādam no iepriekšminētajiem kritērijiem. Ja zemi nav iespējams apstrādāt pašu spēkiem, vajadzētu atrast nomnieku. Šādā gadījumā ieguvums būtu abām pusēm – īpašniekam nenāktos maksāt dubulto nodokli, bet nomnieks varētu izmantot zemi ražošanai, pieteikt platībumaksājumiem un saņemt atbalstu.

Gadījumos, kad zeme jau ir sākusi apmežoties un nav plānots turpmāk nodarboties ar lauksaimniecību, pastāv iespēja transformēt (pārveidot) to no lauksaimniecībā izmantojamās zemes uz meža zemi. Lai mežaudzi uzskatītu par ieaudzētu, tai jāatbilst noteiktiem kritērijiem, par kuriem sīkāk var uzzināt mežniecībās. Ja apmežot paredzēts meliorētu zemi, procedūra ir mazliet garāka. Valsts SIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” Vidzemes nodaļas Valmieras sektora vadītāja Ludmila Bembere var paskaidrot, kā mainīt zemes izmantošanas kategoriju no “lauksaimniecībā izmantojamā zeme” uz “meža” zemi meliorētajās zemēs.

Ja 2011. gada nogalē, saņemot nodokļa maksāšanas paziņojumu ar aprēķināto papildlikmi par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi, konstatēsiet, ka aprēķins veikts kļūdaini – zeme faktiski ir kopta vismaz 30% no visas platības, Jums jāgriežas Mazsalacas novada domē ar iesniegumu. Pēc pašvaldības pieprasījuma Lauku atbalsta dienests atkārtoti izvērtēs pašvaldībai sniegto informāciju un, ja nepieciešams, vēlreiz apsekos iesniegumā minētās zemes vienības.

2011.09.08., Rita Gluha, lauku attīstības speciāliste