Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
rss facebook twitter flickr instagram
LV
EN
 
SĀKUMSPAŠVALDĪBA
PAKALPOJUMI
SABIEDRĪBA
IZGLĪTĪBA
KULTŪRA
TŪRISTIEM
KONTAKTI
SLUDINĀJUMI (12)
Senie nami un būves

bulta Saviesīgais biedrības nams

Saviesīgais biedrības nams

Celts 1867. g. 1937. gadā Mazsalacas saviesīgās biedrības valde nolemj namu nodot Aizsargu biedrībai, lai tā ar apkārtējo pašvaldību un organizāciju atbalstu celtu jaunu, modernu un tā laika prasībām atbilstošu sarīkojumu namu. Ierosmi nama remontam devis Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, ēkas remontam ziedojot 1000 latus. Atjaunotais nams iesvētīts 1939. gada novembrī. Nodedzis 1948. gadā. Mūsdienās ir palicis tikai laukums (Saieta laukums), kur kādreiz atradusies greznā ēkā.  

Senie nami un būves


bulta Konča velodarbnīca

Konča velodarbnīca

Emīlis Koncis dzimis 1901. gadā. Viņa velosipēdu darbnīcas atradušās ne tikai Mazsalacā, bet arī Alojā. Velosipēdu darbnīca bija viena no lielākajām Mazsalacā un atradās Baznīcas ielā 1a. Emīlis Koncis miris 1985. gadā, bet viņa darbnīcas ēka ir apskatāma vēl mūsdienās.  

Senie nami un būves


bulta Voldemāra Veides velosipēdu darbnīca

Voldemāra Veides velosipēdu darbnīca

1923. gadā uz Mazsalacu dzīvot pārnāca Voldemārs Veide. Lai nopelnītu iztiku ģimenei, viņš savas mājas telpās ierīkoja mehānisko darbnīcu un uzsāka arī velosipēdu izgatavošanu. Voldemāra Veides mehāniskā darbnīca, kura atradās Dārza ielā 2, īsā laikā kļuva par vienu no lielākajām velosipēdu ražotnēm Ziemeļvidzemē. Velosipēdi tika montēti galvenokārt no Latvijas velosipēdu fabrikas Ērenpreis pirktajām detaļām un sagatavēm. Trīsdesmito gadu vidū, kad tika nolemts paplašināt uzņēmuma darbību, blakus mājai uzcēla atsevišķu darbnīcas ēku.

Senie nami un būves


bulta Mācītājmāja – Mazsalacas pastorāts

Mācītājmāja – Mazsalacas pastorāts

1711. gadā Mazsalacas draudzē darbā ieradies mācītājs Andreass Reusners (A. Reusner). Mācītājmāja bijusi pilnīgi tukša, istabas šauras, viss vecs un pussagruvis. Domājams, šī ēka bijusi no koka un nojaukta, ceļot nākamo. Mazsalacas mācītāja Johans Andreass Cimmermanis darbības laikā 1795. gadā uzcelta mūra mācītājmāja. 1804. gadā tapis J. K. Broces zīmējums, kurā redzama Salisburgas mācītāja māja. Ainavā iederīgās mājas ārdurvju vērtnes bija ievērības cienīgs klasicisma mākslas un amatniecības darbs. No Broces zīmējumā redzamās otras koka mājas, kas, iespējams, bijusi kalpu māja, līdz mūsdienām saglabājies tikai apvalkdūmenis jeb manteļskurstenis.

Senie nami un būves


bulta Marijas Ores privātā elementārskola

Marijas Ores privātā elementārskola

M. Ores tēvs, muižas pavārs, no barona Mazsalacas miestā nopērk zemes gabalu, uz kura 1880. gadā uzceļ ķieģeļu namu. Viņa meita Marija, pēc Litenes meiteņu skolas beigšanas 1890. gadā atver privāto elementārskolu Mazsalacā. Vēlāk valdība skolu nodod uzturēšanai Izglītības ministrijai un to pārveido par proģimnāziju. 1918. gadā šajā ēkā darbu uzsāk Mazsalacas vidusskola.

Senie nami un būves


bulta Vecais ugunsdzēsēju depo

Vecais ugunsdzēsēju depo

Mazsalacas BUB dibināta 1893. gadā. 1903. gadā celtais Mazsalacas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības depo, kas ir viena no vecākajām šāda tipa ēkām Latvijā, padomju gados pārvesta uz Latvijas Etnogrāfisko muzeju.  

Senie nami un būves


bulta Baltais krogs

Baltais krogs

Baznīcas, jeb Baltais krogs piederējis Mazsalacas baznīcai, un rakstos pieminēts jau 17.gs.. 1903. gadā ēkas 2. stāvā darbojies hotelis ar 6 ierīkotām istabām, bet ēkas apakšstāvā pārdots alus. 1905. gadā revolucionāru grupa iebrukusi krogā un atriebībā par reibinošu dzērienu izsniegšanu karaspēkam, sasitusi un iznīcinājusi krogam piederošās 80 pudeles vīna un 300 pudeles alus. Arī Latvijas brīvvalsts laikā tajā atradusies Komercviesnīca ar astoņām istabām. Laikam ejot, Baltajā krogā atradies skolas internāts, bet līdz 2015. gadam ēkā atrodas muzejs.  

Senie nami un būves


bulta Vecā pagastmāja

Vecā pagastmāja

Ēkas pamati likti 1867. gada pavasarī un šajā gadā ēka arī uzcelta. 1868. gadā Valtenberģu jaunais pagastnams tiek iesvētīts. 1896. gada 6. maijā par godu cara Nikolaja II kronēšanai pagasta nama priekšā iestāda 2 ozoliņus, kuri redzami arī šodien. 1905. gadā uz īsu laiku namā bijis ierīkots cietums. Līdz pat 1956. gadam, kad likvidēja Mazsalacas pagastu un to pievienoja Mazsalacas pilsētai, tā kalpojusi kā pagastmāja. No 1957.-1958. gadam ēkā bijusi izvietota bērnu bibliotēka, vēlāk ēkā atradies meiteņu internāts un īrnieku dzīvokļi. Kopš 1969. gada līdz 2000. gadam nama 2. stāvā darbojies aušanas pulciņš, bet pirmajā stāvā bijuši izstāžu zāle. Ēkas fasādē vēl redzami tā laika arhitektūras elementi.

Senie nami un būves


bulta Dauguļu aptieka

1867. gada vasarā uzcelts jaunais aptiekas nams, pirmā ķieģeļu celtne Mazsalacā. Ēkas jumts klāts ar ārzemju šīferi. Toreizējais aptiekas īpašnieks ir provizors Oskars Brēms. Arī pašlaik ēkā atrodas aptieka

Senie nami un būves


bulta Āža krogs

Āža krogs

Kroga ēka un pārceltuve pār Salacu pastāvējusi jau no 17. gs. (Pirmais tilts pār Salacu tiek uzcelts tikai 1868. gadā). Tolaik te atradies no koka celts krogs, kuru 1795. gadā zīmējis Johans Kristofers Broce. Ap 1900. gadu krogs nodedzis, bet tad pārbūvēts un 1902. gadā tur atvērta tējnīca un viesnīca. Par Prāmja krogu to sauca tāpēc, ka ēka atradusies pie pārceltuves, bet Āža nosaukumu tas ieguvis no iespaidīgās āža bildes, kas rotājusi sienu aiz kroga letes. Citi apgalvo, ka par Āža krogu to sākuši saukt krodzinieka īpatnējās, smailās bārdiņas dēļ.  

 

Adrese: Rīgas iela 17, Mazsalaca

Senie nami un būves


bulta Vecā pienotava

Vecā pienotava

Viena no vecākajām pienotavām Latvijā. Pēc piensaimnieku sabiedrības dibināšanās 1910. g. ievērojami pieaugusi interese par lopkopību. Vīkšēnu mājās dzīvojošais Teodors Kalniņš beidzis piensaimniecības skolu Dānijā un zināšanas izmantojis piena pārstrādē Mazsalacā. Galvenais piena produkts ir bijis sviests, kuru gatavojuši ar tā saucamo kuļmucu. 1934. g. pienotavā veic kapitālo remontu. Mazsalacas pienotavā un tai pakļautajās krejotavās ražojuši sviestu, pilnpienu, saldējumu, ķimeņu sieru, svaigo un skābo krējumu, vājpiena un pilnpiena biezpienu, vājpiena un pilnpiena kefīru, vājpiena sieru, jēlkazeīnu. Padomju gados pienotavas produkcija eksportē arī uz ārzemēm - Čehoslovākiju, VDR, Kubu, Beļģiju, Čīli un citām valstīm.

Senie nami un būves


bulta P.Raiskas tekstilfabrika

P.Raiskas tekstilfabrika

Par fabrikas dibināšanas gadu uzskata 1864. gadu, kad Mazsalacas muižas īpašnieks licis uzcelt še mazu koka namu ar piebūvi un iznomājis to kādam no Igaunijas ienākušam uzņēmējam Laasam, kurš šeit atvēris vilnas kārstuvi. Ap 1870. g. muižas pārvaldnieks V. Ramanis iegūst ap fabriku atrodošo zemi (4 pūrvietu lielumā) gruntsnomā un uzceļ jaunu ēku. Fabriku 1904. g. nopērk 6 dalībnieku sabiedrība un paplašina par vilnas un linu vērpšanas un aušanas rūpnīcu. 1918. gadā, noslēdzot līgumu, fabriku nopērk P. Raiska.

Pēckara gados fabrika rekonstruēta, specializēta linu un pakulu audumu ražošanai. Linu un pakulu diedziņus saņēma no Jelgavas linu kombināta “Boļševička”, bet maisus pārdeva gan tepat Latvijā, gan citās PSRS republikās, kā arī eksportēja.Tekstilfabrika kļuva par Jelgavas uzņēmuma "Latvijas lini" 1. filiāli. 1960. - 1961. g. uzņēmuma austuvei uzcēla trešo stāvu, pārkārtoja šūšanas cehu, tāpēc 1963. g. fabrikā nodarbināti 590 strādājošie. Galvenā produkcija - linu audums, maisi un brezents.

Senie nami un būves


bulta Mazsalacas dzelzceļa tilts

Mazsalacas dzelzceļa tilts

Būvēts kā dzelzsbetona divlocīklu spriešļu tilts ar 45 m lielu ailu. To projektējis LU vecākais docents P. Pāvulāns. Visa tilta garums brauktuves līmenī sasniedza 82 metrus. Tas bija vienīgais šādas konstrukcijas un lieluma tilts dzelzceļu kustībai Latvijā, kā arī lielākais dzelzsbetona spriešļu tilts Baltijā.

1937. gada 9. oktobrī top svinīgi atklāta jaunā dzelzceļa satiksme starp Rīgu–Aloju–Mazsalacu. Pilsētas nami karogiem greznoti. Uz staciju dodas automobiļi, pajūgi, simtiem kājnieku. Otrā pasaules kara laikā dzelzceļa līnija gandrīz pilnībā nopostīta. 1944. gada septembrī posmā no Rūjienas līdz Mazsalacai uzspridzināja sliedes, Mazsalacas dzelzceļa tiltu un telefona stabus. Tikai 1976. gadā dzelzceļa līnija Rīga – Rūjiena tika atjaunota. 1996.gadā dzelzceļa līniju tehniskā stāvokļa un saimnieciskās darbības apsīkuma dēļ slēdza.

Senie nami un būves


bulta Kājnieku (Līgojošais, šūpojošais trošu) tilts

Kājnieku (Līgojošais, šūpojošais trošu) tilts

Daba Mazsalacu apveltījusi ar  daudziem krāšņumiem. Salaca, Valtenberģu muižas parks, Bezdelīgu klintis, Skaņais kalns, Velna ala — vai nu visu uzskaitīsi. Tajos lieliski iederas arī cilvēka roku darbs.Šo trosēs iekārto tiltiņu pāri Salacai uzbūvējuši paši mazsalacieši 20.gs 60. gados. 1998. gadā Skaņkalnes pagasta padome uzcēla jaunu līgojošo tiltu pāri Salacu. 

Senie nami un būves


bulta Vecā slimnīca

Vecā slimnīca

Slimnīca dibināta (apstiprināta) 1930. g. 24. janvārī. Tās dibinātāji bijušas vairākas pašvaldības ar 8000 iedzīvotājiem. 1930. g. jūlijā slimnīcas ierīkošanai pašvaldību savienība saņem no Tautas Labklājības ministrijas pabalstu Ls 5000.

Senie nami un būves


bulta Grūbes dzirnavas

Grūbes dzirnavas atrodas gleznainā Lanģupītes ielejā, ezeriņa malā. Dzirnavām ir apmēram 150. gadu. Kramakmeņi tām esot vesti no Zviedrijas. Dzirnavas darbojušās līdz pat 1980. gadam. Tās ir labā stāvoklī. Pie dzirnavām labā krasta kraujā ir neliels sarkanā smilšakmens iezis ar vairākām mākslīgām alām. Tur dzirnavniekam bijusi kūts un klētiņa. Gleznainajā dzirnavu apkārtnē esot radusies dziesma “Stāv dzirnas zaļā ielejā”. Dzirnavas pieder privātīpašniekam, iespējams apskatīt tikai no ārpuses.

 

Senie nami un būves


Pasākumi
21.novembrī 15:00 Mazsalaca
Tikšanās ar AS Valmieras stikla šķiedra
22.novembrī 18:30 Mazsalaca
Izrāde bērniem „Nemo un draugi no Madagaskaras’’
26.novembrī 15:00 Mazsalaca
Mazsalacas stāsti. Tēma "Pasaku rudens"
29.novembrī 11:00 Mazsalaca
Seminārs lauksaimniekiem
29.novembrī 19:30 Mazsalaca
Jauktā kora "Juventus" koncerts
30.novembrī 11:00 Mazsalaca
Sporta spēles senioriem
1.decembrī 17:30 Mazsalaca
Ziemassvētku Lielās egles iedegšana
2.decembrī 17:00 Ramata
Egles iedegšana pie Ramatas skolas
6.decembrī 18:30 Mazsalaca
Kinofilma "Nekas mūs neapturēs"
12.decembrī 11:00 Ramata
Ramatas pagasta senioru Ziemassvētku koncerts
13.decembrī 17:00 Mazsalaca
Koncerts "Sidrabiņā rotājos"
15.decembrī 10:00 Mazsalaca
Amatnieku darinājumu Ziemassvētku tirdziņš
18.decembrī 18:00 Mazsalaca
Ziemassvētku pasākums "Kaķīša dzirnavas"
19.decembrī 15:00 Ramata
Ziemassvētku pasākums bērniem
20.decembrī 14:00 Mazsalaca
Senioru gada balle
22.decembrī 12:00 Mazsalaca
Pirmsskolas vecuma bērnu eglīte
25.decembrī 15:00 Mazsalaca
Sveču mežs Skaņajā kalnā
28.decembrī 18:00 Mazsalaca
Gada balle
31.decembrī 00:00 Mazsalaca
Svētku salūts
Aktuāli
līdz 30.novembrim  Mazsalaca
Izstāde "Mazsalacieši Latvijas Brīvības cīņās"
līdz 20.decembrim  Ramata
Ineses Bebres foto izstāde
līdz 27.decembrim  Mazsalaca
Izstāde "Mana sapņu māja"
līdz 31.decembrim  Mazsalaca
Rokdarbu ekspozīcija "Vasaras noskaņās"
  Mazsalaca
Izstāde "Mans Mazsalacas novads"
Pasākumu arhīvs →
Fotogalerijas

Noderīgi

Mazsalacas novada pašvaldība
Pērnavas iela 4, Mazsalaca
Mazsalacas novads, LV-4215
Reģistrācijas Nr. 90009114167
Norēķinu konts AS "Swedbank"
Konta Nr. LV14HABA0551020371802
Tālr. 25446604 Fakss: 65509888
dome@mazsalaca.lv


Sīkdatnes un privātuma politika


Mazsalaca

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
Mazsalacas novada ziņas


Aptauja

vidzemes_zemessargi (1)_42347.gif

 

 

BIS2_40224.gif

 

bangakpu_24856.JPG

 

Bernu_tiesibas_14433.gif

 

banner-vertical_93537.png

 

3td_Neatrodi_biblioteka_gramatu_22833.jpg

 

250x250_24841.jpg

papsjpg_24240.jpg

 

ST peislēgumi 750x521_13237.gif

 

e-zime-01_93951.png

 

NVD_20180913_VaiTuEsiApdrosinats_200x200_2_21031.png

 

Baneris-lapai-2_91132.jpg

 

GDP_150x200_ar ikonām_85513.gif

 

 

knab_banneris_42153.jpg

 

muzejs_mazsalaca_90256.JPG

 

e!_pakalpojumi_uz_mana_latvija_lv_250x250_114420.gif

 

VARAM-Vidzeme-180x180px-pastasti (002)_34622.gif

 

LVLV_200_92809.JPG

 

apCeļosim_fb_180x180(1)_42930.jpg

 

vpvkac_24032.gif

 

 

NVA baneris 200X100_24022.jpg

 

 

latvija-lv-logo_png_23842.png

 

DI_250x250_115713.png

 

Baneris150x150_43113.gif

 

BANERIS 200X200_91308.jpg

 

300x250pix_13402.jpg

 

1188-transport_100447.jpg

 

1188-business_100444.jpg

 

4lietas_klekshi_102839.png

 

vugd.gov.lv

 

rsz_3vz_logotips_800_80055.jpg

 

250x250-baneris-Upes-Oga_22713.gif

 

rsz_banneris_1_84550.jpg(c) 2011-2019 Mazsalaca.lv
Visas tiesības aizsargātas

png

Realizācija Tup un Turies