Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
LV
EN
rss facebook twitter flickr instagram
 
SĀKUMSPAŠVALDĪBA
PAKALPOJUMI
SABIEDRĪBA
IZGLĪTĪBA
KULTŪRA
TŪRISTIEM
KONTAKTI
SLUDINĀJUMI (25)

Novadā trūkst darba vietu


12/IMG_2729_84508_liela.JPG

 

Vecāki dodas darbā uz lielajām pilsētām vai ārvalstīm un bērnus paņem līdzi.

 

Ilze Kalniņa

 

Novada ikdienu sarežģītāku dara saspringta demogrāfiskā situācija. Nav runa vien par to, ka piedzimušo skaits jau gadiem nesakrīt ar mūžībā aizgājušo skaitu. Iedzīvotāji ir spiesti darbu meklēt ārpusē: Valmierā, Rūjienā, Rīgā, Pērnavā un vēl daudz tālāk nekā pie brāļiem igauņiem — Lielbritānijā, Īrijā, Norvēģijā, Vācijā. Vietējie, kuriem Mazsalacā ir algots darbs, diezgan pamatoti vērtē, ka mazpilsētai pašlaik pat nenāktos gausties par skolēnu trūkumu, nebūtu jācenšas vidusskolu noturēt virs ūdens, ja novadā būtu vairāk iestāžu, uzņēmumu, saimniecību, kur šo bērnu vecākiem strādāt.

 

Vieta laba dzīvošanai

 

Tā saka katrs «Liesmas» uzrunātais mazsalacietis. Tā saka arī ramatieši, sēlieši, skaņkalnieši. Jaunās ģimenes pat sevišķi uzsver, ka viņu bērniem ir tā īpašā iespēja augt un smelties spēkus tīrā vidē. Savā ziņā Mazsalacas ikdienas soli var uzzīmēt uz pastkartītes: mājas, ieliņas, turpat veikals, frizētava, bibliotēka, slimnīca, turpat kultūras centrs. Tādi ir arī Ramatā un Sēļos, tāpat kā grāmatu krātuves. Viss, kas nepieciešams cilvēkam brieduma gados, sirmgalvim. Bērnam vajadzīgas izglītības iespējas. Mazsalacā un Ramatā ir gan skola, gan bērnudārzs. Iestādes darbojas zem viena juridiska nosaukuma, bet tas nekas, jo mācību iestādes ir saglabātas. Grūtāk ir Sēļu bērniem un tiem, kuri no pilsētas dzīvo attālāk laukos, bet ir skolas autobuss, ir sabiedriskais transports un ģimenes auto, lai bērni uz mācību iestādēm tiktu.

Interešu izglītības iespējas ir tādas, ka noteikti ir novadi un pilsētas, kur līdzīgu piedāvājumu varētu tikai izsapņot.  Mazsalacas kultūras centrā darbojas vairāki pulciņi, notiek radošas nodarbības, dažādas iespējas arī Mazsalacas vidusskolā, un vēl atsevišķi pēcpusdienās bērnus gaida Mūzikas un mākslas skola.

Salaca, dabas tuvums, pastaigu takas, nu, grūti iedomāties labāku vietu dzīvošanai, un vietējie uzsver, ka neko un nekad nemainītu, drīzāk iedzīvotāju vismaz pašā Mazsalacā kļūtu vēl vairāk, ja ne cits skaudrais rēķins: cik laika un līdzekļu jātērē līdz darba vietai.

Nupat Mazsalacas vidusskola arī nonākusi zem lupas, vērtējot, vai pēc plānotajām reformām izglītības sistēmā tā varēs saglabāt vidusskolas statusu. Varbūt pēc dažiem gadiem novadā būs tikai viena pamatskola. Kāpēc? Ne tikai mazāk iedzīvotāju, salīdzinot ar gadu desmitu atpakaļ, ne tikai mazāk jaunu ģimeņu un mazu bērnu...

Katru gadu novadā piedzimst ap 30 bērnu; ja viņi visi šeit dzīvotu nākamos 20 gadus, tad skolēnu pietiktu, kāds vēl pienāktu klāt no blakus novadiem. Taču bērni aizbrauc. Vecāki dodas pastāvīgas darba vietas meklējumos, maina dzīvesvietu, un bērni skolas gaitas uzsāk vai turpina attāli no dzimtās vietas.

 

Bērnudārzs pilns čalu

 

Pērn Mazsalacas novadā piedzima 30 mazo novadnieku, un šogad skaits būs tuvu tam. Tas ir līdzīgi noturīgs jau vairākus gadus, tāpēc Mazsalacas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē par audzēkņu trūkumu nesūdzas.

«114 audzēkņi. Četras grupiņas Mazsalacā, divas jaukta vecuma grupiņas Ramatā. Rindas uz bērnudārzu nav. Ir ļoti labi, ka šajā mācību gadā vietiņas atradās visiem gribētājiem. Pie mums nāk bērniņi no pusotra gada vecuma. Zinu, ka arī šajā gadā dzimušos mazuļus vecāki jau piesaka bērnudārzam, lai tad, kad izaugs līdz nākšanas brīdim, vietiņa būtu. Šo bērnu apriti mēs arī ļoti rūpīgi plānojam,» stāstīja Mazsalacas PII vadītājas p.i. Baiba Bīviņa un vērtēja, ka gadījumā, ja visi bērni, kas mācās bērnudārzā, vēlāk Mazsalacas vidusskolā uzsāktu arī skolas gaitas un turpinātu iegūt izglītību līdz pat apliecinājumam par vidusskolas beigšanu, plašā, tradīcijām bagātā skola pašlaik nebūtu zem sitiena.

«Šogad neatceros gadījumu, kad bērni būtu izņemti no bērnudārza tamdēļ, ka ģimene izceļo uz ārvalstīm, bet tādi gadījumi ir bijuši. Mēs šogad sagatavošanās grupiņā skolai gaidījām atgriežamies divus bērniņus, bet vecāki bija atbraukuši vasaras atvaļinājumā un vietas atteica, stāstot, ka tomēr paliks, dzīvos un strādās ārzemēs. Tātad bērni arī tur uzsāks skolas gaitas,» tā Baiba Bīviņa, stāstot, ka vidēji grupiņās mācās un rotaļājas 20 bērniņi. Ja paskaitām matemātiski, tad visi bērni, kas Mazsalacas novadā piedzimst, pat nedodas savas pilsētas bērnudārzā.

«Bija ģimene, kas darbu atrada Rūjienā. Brauc vecāki, līdzi brauc arī bērns. Zinu, ka viņš mācās Rūjienas bērnudārziņā. Tāpat ir vecāki, kuri strādā Valmierā. Agri vai vēlu viņi meklē, kur tuvāk darbam dzīvot, lai nebūtu laiks un līdzekļi jātērē ceļam... Darba vietu trūkums ir Mazsalacas klupšanas akmens,» sacīja Baiba, kura pati ir dzimusi, augusi mazpilsētā un arī atgriezusies, lai šeit strādātu. Baibas dēls arī mācījies Mazsalacas vidusskolā, pērn pabeidzis 9. klasi un izvēlējies iegūt profesionālo izglītību Rīgas Mākslas mediju tehnikumā.

«Tā bija viņa izvēle paralēli vidusskolas izglītībai iegūt arī profesionālas zināšanas,» sacīja Baiba. Dažādas izvēles izdara arī citi jaunieši, bet, trūkstot skolēnu skaitam vidusskolā, ja plānotā reforma tiks apstiprināta un uzņems apgriezienus, var nozīmēt — vidusskola pārtop par pamatskolu.

 

Pārāk daudz neziņas

 

Pirms pāris gadiem novadā izglītības iestāžu reforma jau tika veikta un ne bez sāpēm Ramatas sākumskoliņa juridiski tika pievienota Mazsalacas vidusskolai, kuras kopējais skolēnu skaits nu ir 265. Šogad 1. klasītē skolas gaitas uzsāka 28 bērni: 21 Mazsalacā, 7 Ramatā. Un vidusskolas klasēs, proti, no 10. līdz 12. klasei, arī mācās 29 jaunieši — 10. klasē 13, bet 11. un 12. klasē pa astoņiem. Pēc pašreizējiem priekšrakstiem ar šo skaitu pietiek, bet, ja to mainīs, tad prasība būs vismaz 32 skolēni vidusskolas klasēs, un direktore Zaiga Ivana nenoliedz, ka agri vai vēlu šis skaitlis tiešām nebūs sasniedzams.

«Ja pārskatām prognozēto skolu optimizācijas tīklu, tad dominē Rīga, Pierīga un vidusskolas lielajās pilsētās. Tas ir ļoti skumji, jo, ja novadā nav vidusskolas, tad pamazām novads arī izmirst. Bez tam vidusskolas līmenis kopējo vidējo līmeni ceļ. Es nerunāju tikai par izglītības kvalitāti, bet augstāka ir latiņa arī pamatskolas bērnu attieksmē pret mācībām, sabiedrisko dzīvi. Mazākajiem ir mērķis, uz kuru tiekties. Vidusskolā notiek arī daudz nopietnāka satura pasākumi. Ja pie mums paliktu tikai pamatskola, tad tā sajūta nav laba,» sacīja Zaiga Ivana un piebilda, ka sistēmas reformētāji pašlaik neziņā tur pašvaldības, skolu kolektīvus un ģimenes.

Tieši Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs Harijs Rokpelnis jau medijos iebildis pret skolu tīkla plānojumu, pret to, ka skolā iegūstamās izglītības kvalitāti novērtē pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem, bet audzēkņu iespēju nokļūt kādā no citām vidusskolām mēra, noliekot cirkuli kartē un paskatoties, cik kilometru un kādi ceļi šķir vienu mācību iestādi no citas. Zaiga Ivana šiem iebildumiem piekrīt.

«Kas ir izglītības kvalitāte? Vai gadā, kad reitingā esam 105. vietā, skolotāji nav strādājuši, bet, kad 12., tad ļoti sasparojušies? Mēs strādājam ar audzēkņiem, un lauku skolās cenšas strādāt ar katru bērnu, izceļot viņa varēšanu. Kāpēc šos kvalitātes rādītājus skrupulozi neanalizē pilsētas un valsts ģimnāzijās? Skolas direktors pašlaik nezina, ko par nākotni runāt ar vidusskolas klašu pedagogiem, nezina, kāds būs reformas gala rezultāts,» tā skolas direktore.

Ir sabiedrības daļa, kas reformā meklē loģiku, ir, kas to noliedz, taču, ja no Mazsalacas ne tikai pieaugušajiem būs jādodas uz darbu, nobraucot ap 100 kilometriem dienā, bet arī bērniem būs liekas stundas jāpavada sabiedriskajā transportā, lai tiktu līdz skolai, tad vieta, kas pagaidām dzīvošanai daudziem šķiet laba, var nonākt tam nelabvēlīgā statusā.

 

BĒRNI IR MŪSU NĀKOTNE, tā sakām un domājam. Mazsalacas novadā iedzīvotāju skaits strauji sarucis. Pagaidām bērnudārzā grupiņas ir pilnas, bet vidusskolā jau vairākus gadus skolēnu trūkst. Jāņa Līgata foto

 

 

Fakti

Iedzīvotāju skaits Mazsalacas novadā: 3365

Pilsētā: 1290

Ramatas pagastā: 431

Sēļu pagastā: 377

Mazsalacas pagastā: 621

Skaņkalnes pagastā: 646

2017. gadā (līdz 14. novembrim) dzimuši 25, miruši 52 novada iedzīvotāji.

 

Darba iespējas

* Lauksaimniecības kooperatīvā sabiedrība «Lauksalaca»

* SIA «ZVZ»

* Sabiedrība ar ierobežotu atbildību «Mazsalacas slimnīca»

* Sabiedrība ar ierobežotu atbildību «Eglītes mežs»

* SIA «Vidovska serviss»

(Lielākie uzņēmumi pēc darbinieku skaita  — 2015. gada pārskata dati pēc Lursoft)ievietots: 2017-12-06
Liesma
Pasākumi
20.oktobrī 14:00 Mazsalaca
Koncerts "Tik un tā"
23.oktobrī 15:00 Mazsalaca
Radošā darbnīca bērniem
27.oktobrī 12:00 Mazsalaca
Lekcija “Stāsti un stāstītprasme kā integrācijas līdzekļi”
27.oktobrī 16:00 Mazsalaca
Labdarības koncerts – sadzirdi mīlestību!
27.oktobrī  Sēļi
Leģendu nakts Sēļu muižā
28.oktobrī 13:00 Mazsalaca
Spēlfilma “Homo Novus”
2.novembrī 14:00 Mazsalaca
Lekcija “Kopīgais un atšķirīgais dažādu tautu ieražās”
3.novembrī 17:00 Mazsalaca
Svecīšu vakars
4.novembrī 13:00 Mazsalaca
Smiltenes tautas teātra izrāde
6.novembrī 18:00 Sēļi
Sēļu pagasta bibliotēkas atvēršanas svētki
10.novembrī 14:00 Mazsalaca
Koncerts "Rudens noskaņās"
10.novembrī 17:30 Sēļi
Mārtiņdiena Sēļu muižā
13.novembrī 10:00 Mazsalaca
Mobilā diagnostika
17.novembrī 19:00 Sēļi
Latvijas Republikas proklamēšanas 100.gadadiena Sēļu muižā
Aktuāli
līdz 26.oktobrim  Mazsalaca
Izstāde “Bārbijas un Keni latviešu tautastērpos”
līdz 30.oktobrim  Mazsalaca
Izstāde "Darbošanās prieks"
līdz 31.oktobrim  Sēļi
Izstādes Sēļu muižā
līdz 20.novembrim  Mazsalaca
TLMS izstāde
līdz 1.martam  Mazsalaca
Izstāde “Tautas dziesmas stāsts. Daba”
Pasākumu arhīvs →
Fotogalerijas

Noderīgi

Mazsalacas novada pašvaldība
Pērnavas iela 4, Mazsalaca
Mazsalacas novads, LV-4215
Reģistrācijas Nr. 90009114167
Norēķinu konts AS "Swedbank"
Konta Nr. LV14HABA0551020371802
Tālr. 25446604 Fakss: 65509888
dome@mazsalaca.lvMazsalaca

°C
Gaisa spiediens: hPa
Vēja stiprums: m/s
Vēja virziens:
Mazsalacas novada ziņas


Aptauja

NVD_20180913_VaiTuEsiApdrosinats_200x200_2_21031.png

 

GDP_225px_mazais_104610.gif

 

Baneris-lapai-2_42106.jpg

 

knab_banneris_42153.jpg

 

muzejs_mazsalaca_90256.JPG

 

e!_pakalpojumi_uz_mana_latvija_lv_250x250_114420.gif

 

VARAM-Vidzeme-180x180px-pastasti (002)_34622.gif

 

LVLV_200_92809.JPG

 

apCeļosim_fb_180x180(1)_42930.jpg

 

vpvkac_24032.gif

 

 

NVA baneris 200X100_24022.jpg

 

web_baneris_250x250_83325.gif

 

latvija-lv-logo_png_23842.png

 

DEINSTITUCIONALIZĀCIJA_BANERIS_WEB(1)_113722.jpg

 

Baneris150x150_43113.gif

 

BANERIS 200X200_91308.jpg

 

300x250pix_13402.jpg

 

1188-transport_100447.jpg

 

1188-business_100444.jpg

 

4lietas_klekshi_102839.png

 

vugd.gov.lv

 

rsz_3vz_logotips_800_80055.jpg

 

250x250-baneris-Upes-Oga_22713.gif

 

rsz_banneris_1_84550.jpgSadarbība

LLKCmazs3_34536.jpg E-iespejas_logo_3_120119.jpg rsz_21rsz_2rsz_nva_logo_84237.jpg Latvijas Pašvaldību savienība_51531.jpg 

mz_aplis_85158.jpg vidzeme.lv

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2011-2018 Mazsalaca.lv
Visas tiesības aizsargātas

png