Mazsalacas novada ģerbonis

Mazsalacas novada ģerbonim ir tradicionālā ģerboņa forma – vertikāls taisnstūris ar pusaplī noapaļotu apakšu. Ģerbonī izmantotie elementi raksturo novada vēsturiski ģeogrāfiskās vadzvaigznes – Skaņokalnu, Salacas upi un protams, novada lepnumu – smilšu neļķi.
Ģerboņa kreisajā apakšējā daļā zelta krāsā ir ieskicēta Skaņākalna aprise, tādejādi pasvītrojot klints būtisko vietu un lomu novadā. Jāuzsver, ka jau vēsturiski Skaņaiskalns ir iecienīta tūristu apskates vieta, jo līdztekus unikāli atsegtiem dažādu iežu slāņiem, kalna pakājē iespējams saklausīt mulsinoši precīzu atbalsi, kas vislabāk dzirdama ne pašam runātājam, bet gan klausītājam, ja tas atrodas upes labajā krastā, tikai pārdesmit metrus no runātāja. Jāpiebilst, ka unikālo Skaņākalna atbalsi savos darbos aprakstījuši tādi latviešu literatūras klasiķi kā Reinis Kaudzīte un Lapas Mārtiņš, bet kā pirmais romantisku pastaigu taku gar Skaņākalna un velna kalna klintīm jau 18. gadsimtā Valtenberģu muižas barons. Klints visbiežāk ceļotāja acīm atklājas zeltaini sarkanīgos toņos, tādēļ ģerbonī Skaņākalna siluetam izvēlēta zelta krāsa. Dažviet ieži krāsojušies tumšākos brūnsarkaņos toņos, dažviet – bronzas, bet spilgtā saulē, īpaši pavasarī, kad gludo klints virsmu klāj sīku, tikko kusuša sniega atstāto ūdens pērlīšu kārta, šķiet, Skaņaiskalns vizuļo tīrā zeltā.
Ģerboņa augšējā daļā izmantotā zilā krāsa raksturo Salacas upi, kas caurvij novadu, dodot veldzi dabai un iztiku cilvēkiem, reizē to padarot par vienu no iecienītākajiem ūdens tūristu maršrutiem Latvijā.
Ģerboņa labās puses centrālajā daļā attēlota unikālā smilšu neļķe, kura aug pagastā esošajās Neļķu klintīs. Balto ziedu unikālu dara tā reibinošā smarža un niecīgā sakņu sistēma, kurai nepieciešami vien pāris centimetru augsnes, lai augs varētu nostiprināties klints slīpumā. Smilšu Neļķe atrodas Latvijas aizsargājamo augu sarakstā, turklāt Neļķu klintis ir vienīgā vieta Latvijas iekšzemē, kur augs sastopams.
Neļķes zieds, dzidrs avota ūdens un klintis ģerbonī izvēlēti, lai pasvītrotu novada unikalitāti, vides tīrību un cieņu pret kultūrvēsturiskajām vērtībām. Unikālā zieda iekļaušana ģerbonī svarīga, lai turpmāk novadam daudz lielākā skaitā varētu piesaistīt tūristus, kurs primāri interesē unikālu dabas objektu un augu valsts izpēte. Popularizējot Mazsalacas novadu, kā ekoloģiskās atpūtas vietu, plānots sekmēt novada attīstību, palielināt investoru interesi par novadu un ilgtermiņā gūt ienākumus infrastruktūras uzlabošanai un pilnveidošanai.
Jāpiebilst, ka ne ģerboņa dalījums ar pakāpi, ne smilšu neļķes zieds līdz šim nav iekļauti neviena cita Latvijas novada vai pilsētas ģerbonī, tādejādi ģerbonis ir atpazīstams citu vidū, turklāt heraldiski un mākslinieciski rastais risinājums precīzi attaisno novadam raksturīgāko.
ievietots: 2015-06-25
|